فرق بین لوله پلیکا فشار قوی و لوله پلیکا فشار ضعیف

پلی اتیلن و انواع آن
۱۳۹۹-۰۳-۱۹
اجزاء فرمولاسیون PVC از چه مواردی تشکیل شده است؟
۱۳۹۹-۰۳-۲۰
نشان دادن همه

فرق بین لوله پلیکا فشار قوی و لوله پلیکا فشار ضعیف

فرق بین لوله پلیکا فشار قوی و لوله پلیکا فشار ضعیف

لوله های پلیکا ساختار تولیدی یکسانی دارند، تنها دو بخش مهم در پروسه تولید هست که تفاوت بین آنها را از چندین بعد تغییر می دهد، فرض کنیم که یک بعد از این تفاوت درجه کیفی لوله های پلیکا باشد، بعد دوم میزان گوشت و ضخامت این لوله ها، بعد سوم هم میزان دقت و گرمادهی دستگاه در زمان تولید، بعد چهارم اما آنچه ای است که خود تولید کننده قصد داشته به عنوان فشار کار لوله پلیکا از آن خروجی بگیرد.

کیفیت لوله پلیکا به میزان فشار وابسته نیست
یک اشتباه رایج در مصرف کنندگان این است که تصور می کنند اگر لوله فشار قوی مصرف کنند در اصل لوله بهتری را خریداری کرده اند، اما واقعیت این طور نیست، بعد اول که درجه کیفی بود و در پاراگراف اول تقسیم بندی کردیم در مورد کیفیت صحبت می کند، این کیفیت به میزان استفاده از ترکیبات مواد اولیه و همین طور به میزان کیفیت مواد اولیه است. از میزان استفاده منظور ما نسبت کیلوی مواد اولیه اصلی یعنی گرانول های پلیمری به مواد افزودنی و اضافه جاتی است که در زمان تولید در این لوله ها استفاده می شود.

فرض کنید که میخواهید آشپزی کنید، هرچقدر که مواد اولیه درجه یک و با کیفیت تری داشته باشید غذای شما پر هزینه تر و در نهایت با کیفیت تر خواهد بود، همین طور فرض کنید هر چقدر که زعفران لازم بوده است با رنگ، و هر چقدر که گوشت گوسفندی لازم بوده است با گوشت یخ زده درجه سه گاوی مخلوط شده باشد، این یعنی تغییر در کیفیت محصول، مسلما مواد اولیه هم درجه بندی های مختلفی دارند، این درجه بندی و شرایط خاص است که محصول لوله پلیکا را از هم تراز های خود در بازار متفاوت می سازد.

اما فشار لوله پلیکا دقیقا چیست؟

هر سیالی که از لوله عبور میکند بسته به تجهیزاتی که آن را هدایت می کنند و یا بسته به مسیری که در آن قرار گرفته است و تحت تاثیر عوامل فیزیکی مثل جاذبه زمین است، یک فشار بر روی نگهدارنده خود میگذارد، گذشته از اینکه سیال چقدر وزن و یا در اصل جرم دارد. فرض کنید یک مجتمع ساختمانی که در طول روز بیشترین میزان خروجی پساب آن مربوط به آب مخلوط شده با مایعات تمیز کننده مثل ظرفشویی و شامپو است در مقابل یک پس آب از کارخانه شستشوی چرم که پر از چربی، پوست و موی خورد شده، اسید برای شستشوی چرم و مواد شیمیایی است چقدر متفاوت هستند.
هر چقدر وزن سیال در این مثال بیشتر باشد قاعدتا فشار بیشتری را بر روی نگهدارنده خود که در این مثال لوله هست ایجاد می کند. این فشار بیشتر موجب می شود که لوله در نقاط مختلف به خصوص در کمر و میانه خود شکستگی داشته باشد و کل پروسه را مختل نماید، به خصوص که معمولا این لوله های پلیکا در زیر زمین یا جداره دیوار ها نصب می شوند و تعمیرات و تعویض آنها به شدت هزینه بردار و زمان گیر است.

فشار معمولا با واحد هایی مثل گرم / کیلوگرم بر سانتی متر / متر مربع در فیزیک و دنیای خارج از سیالات شناخته می شود، مثلا می گوییم فشار یک مخزن آهنی بر روی زمین زیر خود 5 تن بر متر مربع است، یا فشار چکشی که خودش 200 گرم وزن دارد و از فاصله یک متری بر روی یک جسم سنگین فرود می آید معادل 500 کیلوگرم بر سانتی مربع است، اما در دنیایی که صحبت از سیالات روان و در حال حرکت است، میزان فشار را پمپ ها و مسیر سیال تعیین می کنند.

مسیر سیال که تشکیل شده است از لوله ها در اصل یک نشان دهنده است که به خودی خود کار خاصی انجام نمیدهد اما تحت تاثیر جاذبه و ضربه های سیال در عبور است که به آن ضربه کله چکشی می گویند، حتما دیده اید که وقتی آب را درون لوله رها می کنند، با سرعت شروع به حرکت می کند و ضربه های مختلفی را بدون نظم به نقاط مختلف لوله وارد می کند، این ضربات اگر پمپ هم در ابتدای آنها قرار گرفته باشد که به تناوب آب را به درون لوله پرت می کند بسیار زیاد می شوند. حالا به جز داستان وزن سیال و اینکه چه سیالی با چه مخلوطی از مواد از درون لوله پلیکای داستان ما رد می شود، ضربه نیز به این ماجرا اضافه می گردد.

در لوله ها فشار را معمولا بر واحد های سیال ذکر می کنند که شامل Bar و PSI است، دو واحدی که نشان می دهند میزان تحمل حداکثری فشار برای یک لوله چقدر است
لوله های پلیکا سه دسته فشار اصلی دارند
لوله های پلیکا نیز با توضیحاتی که در بالا داده شد باید در مقابل ضربات سیال، تنش های ناشی از پمپ و در نهایت وزن سیالی که در آنها عبور می کند و با مواد مختلف مخلوط شده است، مقاومت داشته باشند. از این روی دو بعدی که اول توضیح داده شد یعنی کیفیت و گوشت و ضخامت لوله در نهایت فشار لوله ها را تعیین می کنند.

1- لوله پلیکا فشار قوی
2- لوله پلیکا نیمه قوی
3- لوله پلیکا فشار ضعیف
4- یک دسته لوله پلیکا به اسم هواکشی هم مشهور است که فشار ضعیف و معمولا کمی خراب است

توضیحات بالا تقریبا برای سه دسته اول کاملا سازگار است و مشخص کرده است که چه مواردی را مورد بررسی قرار می دهیم تا یک جدول استاندارد از لوله های پلیکا با ضخامت های مختلف برسیم. در نهایت موردی که در خط چهارم ذکر شده است اصلا استانداردی برای آن وجود ندارد، گاهی لوله هایی که در طول کار شکسته می شوند یا مثلا بر روی آنها فشار زیادی وارد می شود که موجب خوردگی سطح لوله می شود، یا حتی گاهی سوراخ شده اند و برای عبور هوا مشکلی ایجاد نمی کنند را هم به اسم لوله های هواکشی بفروش می رسانند، اما اگر بخواهیم یک جدول هم برای این موارد یعنی لوله های هواکشی در نظر بگیریم که اصلا استاندارد ندارند ولی عرف بازار آنها را به این شکل می شناسد:

لوله گرانول هواکشی سایز ۶۳ وزن ۵ کیلو
لوله گرانول هواکشی سایز ۹۰ وزن ۶/۵ کیلو
لوله گرانول هواکشی سایز ۱۱۰ وزن ۸/۵ کیلو
لوله گرانول هواکشی سایز ۱۲۵ وزن ۱۲ کیو
لوله گرانول هواکشی سایز ۱۶۰ وزن ۱۴ کیلو
لوله گرانول هواکشی سایز ۱۶۰ وزن ۱۹ کیلو
اما در مورد لوله های فشار قوی و نیمه قوی که هم گوشت و هم کیفیت متفاوت است یک جدول استاندارد تبیین شده است که مطابق استاندارد های ایزو و استاندارد انجمن تولید کنندگان لوله و اتصالات پلیمری آلمان است، این جدول توسط سازمان تحقیقات و توسعه مسکن، نظام مهندسی و همین طور سازمان استاندارد ایران به صورت مشترک تدوین شده و قابل قبول است، لوله های تولید شده در ایران که مطابق این جدول عمل کرده اند از نشان ملی استاندارد و همین طور از گواهی های کیفی دو سازمان دیگر بهره مند هستند. همین طور معمولا گرفتن برگه صلاحیت از سازمان های استاندارد جهانی مانند ایزو برای این گروه های محصولات نیز کار دشواری نیست چون در اصلی استاندارد ایران تدوین شده از روی اروپاست. منتها در آزمایشگاه های اروپایی و ایزو دقت بیشتری برای اندازه گیری میزان مواد اولیه و حتی کیفیت مواد اولیه به خرج می دهند.

مثال هایی برای ضخامت و وزن لوله های پلیکا در سایز های پر استفاده
لوله پلیکا سایز 50 نیمه قوی ضخامتی معادل 3 میلیمتر و وزن شاخه آن حدود 4.2 کیلوگرم است
لوله پلیکا سایز 63 نیمه قوی ضخامتی معادل 3 میلیمتر و وزن شاخه آن حدود 5.2 کیلوگرم است
لوله پلیکا سایز 75 نیمه قوی ضخامتی معادل 3 میلیمتر و وزن شاخه آن حدود 6.5 کیلوگرم است
لوله پلیکا سایز 110 نیمه قوی ضخامتی معادل 3.2 میلیمتر و وزن شاخه آن حدود 10 کیلوگرم است
لوله پلیکا سایز 63 فشار ضعیف ضخامتی معادل 1.8 میلیمتر و وزن شاخه آن 3.2 کیلوگرم است
لوله پلیکا سایز 110 فشار ضعیف ضخامتی معادل 2.2 میلیمتر و وزن شاخه آن 7 کیلوگرم است